REKLAMA

Powrót z ferii zimowych drogami krajowymi

Powrót z ferii zimowych drogami krajowymi

Zmienne warunki na drodze

Ostatni weekend ferii zimowych wiąże się ze zwiększonym ruchem na krajowych drogach. Należy uważać na zmienną pogodę, czyli opady deszczu lub śniegu, miejscami ujemne temperatury i gołoledź. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych części podróży i chcemy, abyś był przygotowany. Oto kilka przypomnień, o których warto pamiętać przed wyjazdem i w trakcie podróży.

Kierowcy w okresie zimowym powinni być przygotowani na szybko zmieniające się warunki drogowe. Nagle występujące deszcze, oblodzone drogi i śnieg powinny sprawiać, że kierowcy zwolnią, aby uniknąć wypadku.

Jeśli jedziesz w deszczu, droga hamowania wydłuży się. Powinieneś używać znaków ograniczenia prędkości jako wskazówek i pamiętać o tym, że jest to maksymalnie dozwolona predkość. Wprowadzanie zmian w warunkach ruchu powinno odbywać się ostrożnie i tylko w oparciu o to, co jest konieczne.

Jest kilka rzeczy, na które musimy uważać podczas jazdy, w tym stałe wycieraczki przedniej szyby, czyste reflektory i bezpieczne odległości od samochodów przed nami. Jedną z rzeczy, o której wiele osób zapomina, jest zwracanie uwagi na pieszych na skrzyżowaniach.

Bezpieczeństwo na drodze

Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas dużego ruchu. Nawet przy bezchmurnej pogodzie dzieją się nieprzewidywalne rzeczy i mogą zdarzyć się wypadki z powodu nieostrożności.

Kiedy przejeżdżasz obok miejsca, gdzie nastał wypadek i trwają prace ratownicze, czy zabezpieczanie tego miejsca nie odwracaj uwagi od tego, co dzieje się na drodze i staraj się nie przeszkadzać innym kierowcom. Bądź cierpliwy. Służby ratownicze są w trakcie ratowania osób biorących udział w wypadku, więc będziesz musiał poczekać, zanim dotrzesz do celu. Zdarza się, że kierowcy utrudniają przyglądając się miejscu zdarzenia nawet czasem prawie zatrzymując pojazd. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu. 

Jeśli tworzy się korek, pamiętaj o stworzeniu korytarza życia. Gdy to zrobisz, możesz pomóc nie tylko służbom ratowniczym w zdarzeniu, ale także zaangażowanym osobom, tworząc odpowiednią ścieżkę i organizując innych użytkowników drogi. Możesz komuś tym uratować życie, a nie robiąc tego możesz kogoś nieumyślnie tego życia pozbawić.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Ruch na większości dróg krajowych jest dobry, ale po drodze mogą pojawić się inne przeszkody. Przed wyjazdem możesz sprawdzić, jakich problemów możesz się spodziewać. Zauważyłeś zniszczoną infrastrukturę drogową? Po pomoc udaj się do najbliższego oddziału GDDKiA. Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem – drogi.gddkia.gov.pl.

Kolejnym źródłem niezbędnych informacji dla podróżnych jest infolinia Polskiego Serwisu Informacji o Ruchu (19 111), z którego w każdej chwili można uzyskać informacje o drogach krajowych w Polsce. Usługa jest otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i dostarczy Ci kluczowych informacji, takich jak warunki pogodowe, problemy z ruchem drogowym itp.

Czytaj także