REKLAMA

Łącznik od węzła Aleksandrów Łódzki na S14 do ulicy Szczecińskiej w Łodzi w budowie!

Łącznik od węzła Aleksandrów Łódzki na S14 do ulicy Szczecińskiej w Łodzi w budowie!

porozumienie między GDDKiA i miastem Łódź

GDDKiA podpisała umowę z miastem Łódź na budowę nowego połączenia węzła Aleksandrów Łódzki z ul. Szczecińską. Umożliwi szybki i komfortowy dojazd z drogi ekspresowej S14 – o dużym natężeniu ruchu i trudnej do przejechania – w kierunku Łodzi.

Nieoczekiwane skutki niedawnego projektu sprawiły, że aglomeracja łódzka nie mogła już być połączona z otaczającym ją pierścieniem. To niefortunne, ponieważ dla obywateli byłby to świetny sposób na poruszanie się po mieście za pomocą bardziej zrównoważonych metod.

Słowa ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka:

,,Do budowy nowoczesnej sieci dróg w Polsce podchodzimy kompleksowo. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy Łodzi uzyskali wygodny i bezpieczny dostęp do drogi ekspresowej S14. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje łącznik od węzła Aleksandrów Łódzki do ul. Szczecińskiej.’’

Dojazd do miasta zostanie ulepszony

W tej chwili Łódź i S14 wreszcie doczekają się ulepszonej Drogi Głównej. Wejście pozwoli na łatwiejszy dojazd i zmniejszy zagęszczenie ruchu dla osób mieszkających na tych terenach. Nie tylko to, ale także ułatwi dojazd stąd do miasta!

Nowy odcinek drogi będzie miał nieco ponad kilometr długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pobocze o szerokości od 1,25 do 2,3 metra – w zależności od lokalizacji. Przetarg zostanie przeprowadzony w oparciu o aktualny projekt. Szacuje się, że termin zakończenia zostanie ogłoszony w dalszej części roku.

Ring autostrad i drogi ekspresowe wokół aglomeracji łódzkiej

Dzięki tej budowie droga ekspresowa S14 usprawni komunikację wokół Łodzi i zapewni krótszy czas przejazdu w porównaniu z podróżowaniem innymi trasami. Ta droga była w budowie od lat i ostatecznie ma zostać ukończona w 2022 roku. Miliony pojazdów codziennie odwiedzały centrum miasta, co przeciążyło infrastrukturę. Nowy most i tunel przenoszący ruch tranzytowy do innej dzielnicy pozwoliły na 1 przejazd przez ten teren i znacząco poprawiły warunki życia mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego.

W tym roku zakończy się budowa ostatniego odcinka S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika. Inwestycja pozwoli domknąć ring autostradowo-ekspresowy wokół aglomeracji łódzkiej. Dzięki temu Łódź, wraz z przyległymi miejscowościami tworzącymi aglomerację, będzie pierwszym w Polsce miastem mogącym pochwalić się pełnym ringiem dróg najwyższych kategorii. W części będą to autostrady, a w części drogi ekspresowe. W tej chwili istnieją już cztery odcinki stanowiące części składowe tego ringu: od północy autostrada A2, od wschodu A1, od południa droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14 od węzła Róża do węzła Aleksandrów Łódzki. 

Czytaj także